W dniu 20.05.2017 r. na terenie warzyckiego lasu odbyła się gra terenowa o tematyce wojennej, które była zwieńczeniem obchodów Tygodnia Bohatera Hufca. Udział w niej wzięły następujące drużyny: 309 DH „Golesz” im. Św. Jerzego, 307 KGDH „Wilki” im. Andrzeja Małkowskiego, 15 DH „Płomienie”, 109 DH „Leśni” im. hm. Mariana Luzara, 31 DH „Sosny” oraz 4 DH „Buki”.

Gra została podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap – treningowy, miał za zadanie przygotować uczestników do gry oraz etap drugi – sama gra. Najpierw uczestnicy gry zostali podzieleni na czteroosobowe patrole. Aby wczuć się w tematykę gry, mieli za zadanie zaznaczyć na mapie wszystkie punkty strategiczne, mające na celu osłabienie wroga i utrudnienie ataku. Harcerze poradzili sobie z tym znakomicie. Następnie każda z drużyn miała do wykonania pięć zadań, doskonalących pamięć i spostrzegawczość. Po ich wykonaniu harcerze i harcerki, byli gotowi na „akcję”. Celem gry było doskonalenie umiejętności harcerzy w terenie z wykorzystaniem wiedzy z zakresu orientacji w terenie, pierwszej pomocy, logicznego myślenia, sprawności fizycznej, pamięci, oraz spostrzegawczości. Ich zadaniem było dostarczenie broni komendantowi tajnego obozu partyzanckiego oraz tajnych danych, które musieli odebrać od ukrywającego się w lesie komandosa oraz uwolnienie z rąk nieprzyjaciela drugiego rannego komandosa. Nie było to jednak takie łatwe. Zadanie było o tyle utrudnione, że teren gry był patrolowany przez wrogi oddział, który również poszukiwał ukrytego komandosa z tajnymi informacjami. Po odebraniu tajnej koperty patrol musiał odnaleźć obóz wroga, a następnie podjąć walkę, aby wydostać przebywającego w nim rannego komandosa udzielając mu pierwszej pomocy. Po dotarciu do obozu partyzanckiego i przekazaniu „tajnej przesyłki” oraz broni patrol musiał wykazać się swoimi umiejętnościami strzeleckimi. W tym samym czasie musieli nauczyć się tajnego meldunku zawierającego informacje o Rodzinie Madajewskich, które zdobyli komandosi i przekazać w formie ustnej w Kwaterze Głównej. Druhny i druhowie, szczególnie zaangażowali się w grę terenową, która z pewnością przypadła im do gustu.

Po jej ukończeniu, posileni przepysznym żurkiem, harcerze udali się na Cmentarz Wojenny w Warzycach. To tam, po jego starannym wysprzątaniu odbył się apel, uroczyście kończący Tydzień Bohatera Hufca Jasło oraz podsumowanie gry, którą wygrał patrol złożony z druhów z 15 DH „Płomienie” oraz druhenek z 109 DH „Leśni”. W trakcie apelu, delegacja harcerzy, złożyła kwiaty na mogile Florentyny Madejewskiej. Ten dzień bez wątpienia zapadnie w pamięci harcerzy na długi czas.

 
Cytat dnia

Współczesna dzielność musi być przeniknięta panowaniem nad sobą i męstwem, rozwagą i sprawiedliwością. 

<Aleksander Kamiński>

krzyz2.png
Instytucje wspierające

Hufiec Jasło realizuje zadanie publiczne wspierane przez Urząd Miasta w Jaśle pod nazwą: "Profilaktyka oraz przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym"

Statystyka
Odsłon : 292467