Harcerze Hufca Jasło uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Już po raz kolejny w Jaśle w dniu 1 marca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony w 2011 r. specjalną ustawą. To patriotyczne święto państwowe ma na celu oddanie hołdu „Żołnierzom Niezłomnym”, którzy po II wojnie światowej, w ramach antykomunistycznego podziemia walczyli o prawo do wolności i niezawisłości polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji naszej Ojczyzny i podporządkowania jej ZSRR. Pod ogólnym pojęciem „Żołnierze Wyklęci” zawiera się wiele tysięcy osób z tzw. „drugiej konspiracji”, wywodzących się m.in. z takich organizacji jak Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne, Wolność i Niezawisłość oraz Młodzież Wielkiej Polski. Data święta upamiętnia rocznicę stracenia w dniu 1 marca 1951 r. więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie przez Urząd Bezpieczeństwa członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z jej prezesem podpułkownikiem Łukaszem Cieplińskim i jego zastępcą, absolwentem jasielskiego gimnazjum majorem Adamem Lazarowiczem.

Jasielskie uroczystości miały miejsce przed tablicą pamięci ofiar - żołnierzy i osób cywilnych represjonowanych przez UB - na budynku byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Lwowskiej (dawnej ul. Armii Czerwonej). W powiatowo - miejskich obchodach uczestniczyła drużyna sztandarowa Hufca ZHP Jasło złożona z druhen i druhów z pięciu środowisk: 309. DH „Golesz” im. św. Jerzego, 307. KGDH „Wilki” im. Andrzeja Małkowskiego, 139. DH „Lisy” im. Leopolda Lisa-Kuli, 166. JDH „Cichociemni” i I Szczepu „Orląt”. Harcerki i harcerze pełnili służbę wartowniczą i odbierali wiązanki kwiatów. Komenda Hufca była reprezentowana przez zastępcę komendanta phm. Iwonę Dziedzic, hm. Jacka Smolika, phm. Roberta Nowińskiego oraz dowodzącego drużyną sztandarową hm. Wiesława Hapa.

Uroczysty Apel Pamięci przeprowadzili Strzelcy z Zespołu Szkół w Trzcinicy, a kwiaty pod tablicą złożyli m.in. senator RP Alicja Zając, zastępca burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz - Czech, etatowy członek Zarządu Powiatu Jasielskiego Andrzej Stachurski, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i szkół ponadgimnazjalnych. Na zakończenie uroczystości zastępca burmistrza i członek zarządu powiatu zapalili w imieniu wszystkich obecnych „Światło Pamięci”.

hm. Wiesław Hap

 
Cytat dnia

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest.

<ks. Kazimierz Lutosławski>

krzyz2.png
Instytucje wspierające

Hufiec Jasło realizuje zadanie publiczne wspierane przez Urząd Miasta w Jaśle pod nazwą: "Profilaktyka oraz przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym"

Statystyka
Odsłon : 292450