W dniu 5 stycznia 2017 r odbył się coroczny opłatek instruktorski. Uroczystość rozpoczął komendant Hufca Jasło phm. Jerzy Kosiba, który powitał zebranych gości. Następnie kapelan naszego Hufca ks. phm. Józef Obłój odmówił modlitwę, po której zebrani połamali się opłatkiem składając sobie życzenia. Później usiedliśmy do stołów, zastawionych wspaniałymi daniami. Czego tu nie było: groch z kapustą, słynne gołąbki dh. Dorotki, śledzie dh Basi, barszcz czerwony z uszkami, żur, pierogi. Na koniec podano słodkości - wypieki naszych kochanych instruktorek.

W czasie degustacji przy kawie i herbacie mieliśmy możliwość obejrzenia prezentacji poświęconej najważniejszym chwilom w życiu naszego hufca w 2016 roku, przygotowanej przez pwd. Wojtka Zajdla. Nie zabrakło wspólnego kolędowania. W dobrym towarzystwie czas szybko mija i już po chwili przyszło nam się żegnać. Dziękujemy za Waszą obecność, a w szczególności druhnom z 309 DH Golesz które dbały, aby niczego nie brakło na stolach i żeby nikt z nas nie wyszedł głodny. Do zobaczenia na kolejnych przedsięwzięciach naszego Hufca, a już na pewno na kolejnym opłatku instruktorskim.

Do zobaczenia na kolejnych przedsięwzięciach naszego hufca, a już na pewno na kolejnym opłatku instruktorskim.

 

W imieniu Zespołu ds. Promocji Hufca
phm. Robert Nowiński

 

Już za tydzień wyruszamy po wielką przygodę na Zimowisko Harcerskie Hufca ZHP Jasło.

Druhny i druhowie, ferie lada chwila, a przed nami prawdziwe wyzwanie jakim jest Zimowisko Harcerskie w Osobnicy.

WYJAZD nastąpi 14 stycznia 2017 r. (sobota) o godzinie 8.00
spod ZSM nr 3 w Jaśle, ul. Szkolna 38 (Gimnazjum nr 2).

POWRÓT 18 stycznia 2017 r. (środa) o godzinie 17.15
także pod ZSM nr 3 w Jaśle.

WAŻNE - do zabrania!

Harcerze chcący uczestniczyć w zajęciach warsztatowych powinni (na miarę swoich możliwości) zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt:
Na warsztaty z fotografii - można zabrać własny aparat
Na warsztaty z nauki gry na gitarze - można zabrać własną gitarę
Na zajęcia z Judo - kto ma, może zabrać własne kimono lub strój sportowy

W trakcie Zimowiska planowana jest "dyskoteka" utrzymana w stylu retro. Dominować będą utwory rockandrollowe. Prosimy o zadbanie o odpowiednią stylizację z tamtych czasów. Kreacje z lat 50-tych aż do 80-tych to właśnie mniej-więcej okres dominowania tej muzyki.

Do zobaczenia na Zimowisku! :)

 

W dniu 27 grudnia 2016 r. odszedł na wieczną wartę Druh Marian Zawiliński - znany jaślanin, doktor nauk medycznych, harcerz i społecznik. Ten zasłużony na kilku polach działalności Człowiek przyszedł na świat 21 lutego 1928 r. w Sobniowie. W tamtejszej szkole zaczął swoją edukację i służbę harcerską, które kontynuował później w jasielskich szkołach powszechnych - im. Romualda Traugutta i im. Stanisława Staszica oraz w Gimnazjum i Liceum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, gdzie zdał maturę.

Po studiach na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie jako chirurg pracował m.in. w Jaśle, Ustrzykach Dolnych i Strzyżowie, gdzie pełnił obowiązki ordynatora i zastępcy ordynatora Oddziału Chirurgicznego. Był też kierownikiem jasielskiej Przychodni Powiatowej i w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Święcanach. W 1986 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych na krakowskiej Akademii Medycznej.

Oprócz pracy medycznej od młodości udzielał się społecznie. M.in. jako harcerz o bogatym stażu, w tym okupacyjnym u boku lokalnych struktur AK, działał w Harcerskim Kręgu Seniorów „Sobniów”. Przez całe życie był wierny Prawu i Przyrzeczeniu Harcerskiemu. Dokąd mógł uczestniczył w hufcowych wieczornicach Dnia Myśli Braterskiej naszego Hufca i innych spotkaniach instruktorów i harcerzy. Chętnie dzielił się wspomnieniami na temat dawnego harcerstwa. Druh Marian był również wieloletnim i aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, gdzie m.in. pełnił funkcję prezesa, był też członkiem Zarządu i członkiem zespołu redakcyjnego „Rocznika Jasielskiego”. Uczestniczył w pracach Komitetu Organizacyjnego Uroczystości Franciszkańskich w Jaśle. Był członkiem Komitetów Organizacyjnych Obchodów 100-lecia i 125-lecia Gimnazjum i Liceum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Śmierć Druha Doktora to wielka strata dla środowiska lokalnego i dla wszystkich społeczników, w tym z naszego kręgu Hufca ZHP. Był On dla nas Bratem i Przyjacielem. Zapamiętamy Go jako Człowieka o wielkim umyśle, dowcipnego, wiernego wartościom, głęboko wierzącego i jako patriotę. Był dumny, że Jest jaślaninem, że jest harcerzem i może służyć temu miastu i jego mieszkańcom. Łącząc się w bólu z Jego najbliższą Rodziną zapewniamy, że w naszej pamięci Druh Marian pozostanie na zawsze.

Cześć Jego Pamięci!

W imieniu braci instruktorskiej Hufca ZHP Jasło
hm. Wiesław Hap

 

Harcerze z Hufca Jasło odebrali Betlejemskie Światło Pokoju

W sobotę 17.12.2016 roku delegacja jasielskiego Hufca ZHP odebrała w Katedrze Rzeszowskiej z rąk Biskupa Jana Wątroby, Betlejemskie Światło Pokoju wraz z przesłaniem „Odważnie twórzmy pokój”.

Druhny i druhowie z 309 Drużyny Harcerskiej Golesz ( dh Aleksandra Kaleta, dh Beata Boroń, dh Sonia Lisowska ,dh Anna Zdebska , dh Sandra Gajda, dh Adam Juszczyk, dh Bartosz Owsianka , dh Katarzyna Juszczyk, dh Paweł Konieczny, dh Patrycja Musiał, dh Nikola Hendzel, dh Kamila Placek, dh Aleksandra Pelczar, dh Michał Konieczny, dh Julia Tomaszewska) i 307 Kołaczyckiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej Wilki (dh Ada Rak, dh Karolina Makara, dh Emilia Kolbusz, dh Ania Węgrzyn, dh Kasia Węgrzyn, dh Monika Węgrzyn,dh Emilia Olszówka,dh Monika Sypien ,dh Greta Wojdyła ,dh Rafał Kolbusz ,dh Kamil Kołeczek ) wraz z z-cą Komendanta Hufca phm. Iwoną Dziedzic i Komendantem Hufca phm. Jerzym Kosibą , przywieźli Ogień do Jasła, gdzie już w najbliższą środę 21.12.2016 roku , o godzinie 17:30, rozpocznie się sztafeta Światła Pokoju po ziemi jasielskiej.

Wszystkich zapraszamy do jasielskiej Fary, tam po koncercie kwintetu instrumentów dętych blaszanych, podczas Mszy Świętej , nastąpi przekazanie Betlejemskiego Ognia zaproszonym Gościom, drużynom harcerskim i mieszkańcom Jasła.

Z-ca Komendanta Hufca Jasło
phm. Iwona Dziedzic

 

4 grudnia 2016 odbył się I Rajd Rodzinny Nordic Walking „Po śladach św. Mikołaja” w Kołaczycach.

Organizatorem Rajdu była Chorągiew Podkarpacka Związek Harcerstwa Polskiego wraz z Komendą Hufca ZHP w Jaśle oraz 307 Kołaczycka Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Wilki” im. Andrzeja Małkowskiego pod komendą -phm. Roberta Nowińskiego.

Na starcie pojawiło się ponad 30 uczestników - sympatyków marszu z kijkami. Krótka rozgrzewka na płycie Rynku, pod okiem Pani Instruktor Nordic Walking Ewy Maziarz, poprzedziła wymarsz Trasą Zieloną nr 1 - jest to pętla o długości 6,3 km.

Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali instruktorzy naszego Hufca w osobach: dh. Klaudia Pawlik, dh Waldemar Marek, dh. Łukasz Kotulak, dh. Jacek Smolik, dh Wojtek Zajdel i dh Jarzy Kosiba. Zabezpieczenie medyczne zapewniła zaprzyjaźniona jednostka OSP Kołaczyce w osobach dh. Marcina Makary i dh. Sebastiana Rączki.

Przy wspaniałej pogodzie trasa rozpoczęła się podejściem od obelisku przy Alei Jana Pawła II w kierunku drogi na Chrzanową, skąd podziwiać można było piękną panoramę Kołaczyc i widoki na okolicę otwarte aż po horyzont. Po nieco ponad godzinnym marszu uczestnicy dotarli do Domu Kultury w Kołaczycach, gdzie ugoszczeni zostali przez harcerzy gorącym żurkiem z jajkiem, kawą i herbatą. Ostatnim punktem Rajdu Rodzinnego było uroczyste nagrodzenie wszystkich uczestników medalem, dyplomem i drobnymi upominkami niezbędnymi do uprawiania pieszych wędrówek Nordic Walking. Gratulacje i nagrody wręczyła w imieniu Pani Burmistrz, Sekretarz Gminy Pani Marta Baran oraz phm. Jerzy Kosiba - Komendant Hufca ZHP Jasło.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób które przyczyniły się do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia.

 

OPIS TRASY

TRASA ZIELONA I Rajdu Rodzinnego to ciekawa, najłatwiejsza, poprowadzona w formie 6,3-kilometrowej pętli trasa, wytyczona w Kołaczycach . Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy ze skweru przy Obelisku przy Alei Jana Pawła II. Po dojściu do ul. Władysława Jagiełły skręcamy w lewo i chodnikiem maszerujemy w kierunku wschodnim. Mijając siedzibę Nadleśnictwa Kołaczyce łączymy się z czarną trasą i za moment, za znakami szlaku skręcamy w lewo. Początkowo asfaltową nawierzchnią, a następnie gruntową drogą pniemy się w górę. Na odcinku 3-kilometrów różnica wysokości wynosi blisko 120-metrów. Pomiędzy zabudowaniami dochodzimy do Alei Jana Pawła II i skręcamy w lewo. W tym miejscu szlak zielony łączy się ze szlakami czerwonym i czarnym, które przychodzą z prawej strony. Asfaltowym dywanikiem maszerujemy pomiędzy zabudowaniami a ścianą lasu. Mijamy ostatnie zabudowania. Droga łukiem zakręca na południe i rozpoczynamy zejście do Kołaczyc. Przed nami wspaniała panorama na Beskid Niski, zza którego przy dobrej widoczności wyrastają ośnieżone szczyty Tatr. Pokonując ostatnie 2,5-kilometra trasy tracimy 150-metrów wysokości i dochodząc na skwer przy Obelisku spinamy pętlę zielonego szlaku.


W imieniu Zespołu ds. Promocji Hufca
phm. Robert Nowiński

 
Więcej artykułów…
Cytat dnia

Tylko w czynie, w realnej aktywności ukształtować się może człowiek dzielny.

<A. Małkowski>

krzyz2.png
Instytucje wspierające

Hufiec Jasło realizuje zadanie publiczne wspierane przez Urząd Miasta w Jaśle pod nazwą: "Profilaktyka oraz przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym"

Statystyka
Odsłon : 292461